Wywiad z Kacprem Jadackim odpowiadającym w naszym klubie za trening motoryczny.

Zapraszamy dzisiaj na wywiad z Kacprem Jadackim, który odpowiada w naszej drużynie za trening motoryczny. 

Czym w ogóle jest trening motoryczny i dlaczego jest tak istotny?

Trening motoryczny są to zajęcia, które mają na celu rozwój ogólnej sprawności fizycznej. Jest ona bardzo istotna w procesie treningowym młodych zawodników. Możemy wyodrębnić kilka cech motorycznych istotnych z punktu widzenia przygotowania motorycznego. Są to – siła, szybkość, mobilność, skoczność, koordynacja. Zadaniem trenera przygotowania motorycznego jest rozwijanie u zawodników możliwie wszystkich (adekwatnie do jego wieku oraz aktualnego poziomu sprawności fizycznej) cech motorycznych jednocześnie. W procesie treningowym zawodnika powinno to być odpowiednio uporządkowane w czasie i zaplanowane. Trening sprawności fizycznej jest w moim mniemaniu bardzo istotny ze względu na to wpływ jaki wywiera na wiele aspektów rozwoju zawodnika. Każdy zawodnik ma swoje predyspozycje genetyczne ale odpowiednim treningiem jesteśmy w stanie sprawić, że w swoich „limitach genetycznych” będzie on szybszy, silniejszy, lepiej skoordynowany, będzie szybciej zmieniał kierunek biegu, będzie szybciej reagował na wydarzenia na boisku oraz będzie mniej narażony na urazy. Poprawa wyżej wymienionych rzeczy u zawodnika uczyni go po prostu lepszym piłkarzem.

Jak oceniasz ten rok pracy w FC Lesznowoli pod kątem zajęć, które prowadzisz?

Ten rok pracy oceniam bardzo pozytywnie. Zakupiliśmy dużo sprzętu potrzebnego do lepszej pracy treningowej. Uświadamiamy zawodników także jaki istotny jest trening motoryczny z punktu widzenia młodego piłkarza, a sami zawodnicy są bardzo zaangażowani w każdą jednostkę treningową. Mamy zamiar szkolić także trenerów w piłkarskich w kwestiach treningu motorycznego aby wszystko było ze sobą skorelowane i skoordynowane. Widać, że klub się rozwija i zawodnik przychodzący do FC Lesznowoli może liczyć na kompleksowe podejście do jego procesu treningowego.

Widzisz progres u zawodników?

Oczywiście, u zawodników widać dużą poprawę głównie w poprawie jakości ruchu, co było najważniejsze z mojego punktu widzenia mojej pracy. Ale najlepszym sprawdzeniem poziomu rozwoju zawodników są testy motoryczne, które przeprowadzamy regularnie 2 razy w roku. Widać poprawę w świadomości na tematu rozwoju fizycznego i jaki może mieć on wpływ na późniejszą karierę piłkarską.

Na czym Ci najbardziej zależy w pracy z naszymi zawodnikami, na czym się skupiasz?

Najbardziej zależy mi na uświadamianiu zawodników na temat pracy na treningach i poza nimi. Żeby zostać piłkarzem w przyszłości trzeba sporo poświęcić i bardzo ciężko pracować i tu staram się kłaść największy nacisk u zawodników. Oprócz tego moim zadaniem i oczywistym celem jest optymalny rozwój zawodnika w odniesieniu do jego wieku i poziomu sprawności fizycznej.

Czy jest duża różnica między treningami motorycznymi dla seniorów, a juniorów z Akademii?

Tak różnica jest bardzo duża. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że dzieci to nie mali dorośli i cechy ich organizmów różnią się z fizjologicznego punktu widzenia. Cele tych dwóch grup są także odmienne, ponieważ u dziecka chcemy rozwijać jak najwięcej kompetencji ruchowych, poprzez łączenie wielu różnych sportów czy aktywności. Natomiast u dorosłego piłkarza chcemy głównie zoptymalizować jego działania w odniesieniu do meczu ligowego. Celem w treningu młodych zawodników jest także szerzenie kultury fizycznej oraz zainteresowanie sportem, natomiast u seniorów patrzymy głównie na to co jest tu i teraz i musimy jak najlepiej przygotować go do meczu mistrzowskiego.

Czy uważasz, że w Polsce przykłada się wystarczającą uwagę do przygotowania motorycznego młodych piłkarzy?

Tak i to widać. W coraz większej ilości klubów jest trener motoryczny i prowadzi on zajęcia z zawodnikami. Zawodnicy sami są zainteresowani dodatkową pracą indywidualną. Trenerzy piłkarscy także zgłębiają temat przygotowania fizycznego,a my poprzez proces szkoleniowy trenerów postaramy się im w tym pomóc .Ja cieszę się z naszej pracy w FC Lesznowola ponieważ widzę jak klub szybko się rozwija oraz szeroko patrzy na rozwój młodych zawodników, który jest u nas najwyższą wartością.