We współczesnej piłce nożnej analiza odgrywa dużą rolę i pozwala zawodnikom jeszcze bardziej poprawiać swoje umiejętności, o wprowadzeniu tej gałęzi w naszym klubie rozmawiamy z odpowiadającym za dział analizy trenerem Sebastianem Dziewańskim.
Czym dokładnie będzie zajmował się dział analizy w FC Lesznowoli? Czy to nowopowstała gałąź w Klubie, czy wcześniej już były jakieś zalążki działania w tym temacie?
Dział analizy jest w naszym klubie nowym projektem. Początkowo będzie skupiał uwagę na bieżących aspektach pracy danego zespołu. W niedalekiej przyszłości jednak chcemy usystematyzować założenia wszystkich drużyn aby nadać charakter gry naszej Akademii. Na podstawie zebranych materiałów będzie to zdecydowanie łatwiejsze – dzięki nagraniom będziemy mogli zobaczyć w czym większość naszych drużyn jest mocna, a gdzie mamy tzw. rezerwy i będziemy mogli przyjąć dzięki temu plan długofalowy. Na tej podstawie będziemy mogli określić ogólne założenia dla drużyny niezależnie od kategorii wiekowej oraz założeń taktycznych trenera. Myślę, że każdy trener kiedyś działał w tym temacie w większym bądź mniejszym stopniu, ale na pewno nie na tak jakościowym sprzęcie.
Jakie korzyści Twoim zdaniem z powstania takiego działu będzie miał Klub?
Będzie to dodatkowe narzędzie dla trenerów, które wspomoże ich pracę w bieżącym procesie treningowym. Zdarza się, że odbiór meczu czy poszczególnych działań zawodnika przez trenera może być inny niżeli pokaże to obraz z kamery co jest zupełnie naturalne ponieważ podczas spotkania towarzyszą nam emocje boiskowe. Możliwość ponownego obejrzenia przebiegu meczu czy treningu w innym terminie pozwoli trenerowi wychwycić coś czego nie dostrzegł podczas tych jednostek. Trener na podstawie video będzie w stanie sobie przypomnieć wszystkie najważniejsze fazy meczu i zachowania zespołu adekwatne lub nieadekwatne do danej sytuacji. Ustalając mikrocykl na nowy tydzień, będzie mógł ustalić założenia, które w najbliższych meczach muszą ulec zmianie. Trener dzięki temu będzie mógł porozmawiać z zawodnikiem indywidualnie przedstawiając jego zalety oraz wady. Głównym celem trenera jest poprawa działania całego zespołu jak i rozwijanie zawodników, w których widzi się pewne rezerwy.
Jak ważna dla pojedynczego zawodnika jest taka indywidualna analiza występu z meczu, czy treningu?
W dzisiejszych czasach analiza staje się coraz bardziej powszechna, a starsi zawodnicy są bardziej świadomi i oczekują od trenerów merytorycznych wskazówek do poprawy swoich umiejętności. Możliwość obejrzenia swoich poczynań w formie wideo z treningu czy meczu ułatwi odbiór informacji otrzymanych od trenera i zdecydowanie wpłynie na poprawę podejmowanych działań przez co w konsekwencji taka osoba stanie się bardziej świadomym sportowcem. Dla samego zawodnika będzie to niezwykle cenne źródło wiedzy.
Najmłodsza grupa w naszej Akademii to zaledwie pięciolatkowie, czy na tak wczesnym etapie rozwoju piłkarskiego analiza jest również wdrażana?
Najmłodsi adepci futbolu, czyli zawodnicy w przedziale od 5 do 9 roku życia to przede wszystkim egocentrycy. Ta wskazówka jest niezwykle cenna w kontekście wykonywania analizy meczu. Dzieci w tym wieku myślą o sobie, czyli “ja i piłka”. Jest to najlepszy czas na analizę indywidualną zawodnika, aby dokładnie poznać jego mocne i silne strony. Tutaj po raz kolejny od trenera jest wymagana elastyczność i umiejętność oceny, kiedy można przekazać zawodnikowi w formie wideo jego zachowania na boisku. Są zawodnicy, którzy szybciej dojrzewają i rozumieją o co tak dokładnie chodzi trenerowi. Są też tacy, dla których piłka nożna nadal jest zabawą i nie można poprzez analizy zabić w nich entuzjazmu.
Technologia idzie do przodu, istnieją już dużo lepsze możliwości niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, jak bardzo wpływa to na możliwości analizy?
Przygotowanie przedmeczowe w kwestii analizy to fundament. Na jego podstawie powstaje plan na mecz. Rywalizację meczową jednak charakteryzuje mnogość zmiennych, która rozpoczyna się wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego, które często pozostawały poza kontrolą. Technologia w obecnej chwili pozwala już na analizę gry zespołu bądź przeciwnika na żywo, trener jest w stanie podczas przerwy przekazać odpowiednie wskazówki poparte praktycznymi przykładami z bieżącego spotkania. Powstał szereg programów pozwalających połączyć ze sobą wycięte akcje, dodać animację 3D, dołożyć rysunki, obrazy oraz pliki audio co wpływa na łatwość odbioru i przyswojenia informacji.
Jak działa kamera Veo, którą udało nam się zakupić dzięki dużemu wsparciu naszych Kibiców?
Veo to inteligentny system, który zaprogramowany jest tak, aby podążać i pokazywać to miejsce, w którym akurat znajduje się piłka – nie oznacza to jednak, że pozostałe strefy boiska zostaną pominięte przy nagraniu. Sztuczna inteligencja Veo opiera się również na tym, że system, w większości przypadków, sam „wykrywa” momenty, kiedy piłka wpada do siatki i automatycznie tworzy tzw. „highlight” z golem na specjalnie dedykowanej platformie internetowej.